További oldalaink: profHOUSE.hu ingatlan  -   profJOB.hu álláskereső portál  -  sussunk-fozzunk.hu online szakácskönyv...   -  rpass.hu Kijelentkezve...
Kijelentkeztél a Hírsumma.info-ról Sajtóközlemények beküldéséhez jelentkezz be...

HÍRSUMMA.info

CHF : 398,82
EUR : 389,59
USD : 364,00
hirdetés




Itt vagyunk: Főoldal > Gaming > Gamestar > Star Wars, kalandjátékok, masszív mélyrepülés - LucasArts történelem

Star Wars, kalandjátékok, masszív mélyrepülés - LucasArts történelem

Gamestar |
A Disney Lucasfilm Games néven állított fel videojátékos divíziót, ezt a nevet azonban közel 40 éve is hallottuk már. Itt az idő, hogy visszatekintsünk a LucasArts múltjára.

print Nyomtatás
X
Star Wars, kalandjátékok, masszív mélyrepülés - LucasArts történelem
Hirdetés

Star Wars, kalandjátékok, masszív mélyrepülés - LucasArts történelem

|

A Disney Lucasfilm Games néven állított fel videojátékos divíziót, ezt a nevet azonban közel 40 éve is hallottuk már. Itt az idő, hogy visszatekintsünk a LucasArts múltjára.

Hirdetés

Neked mi jut eszedbe, ha a LucasArts nevét hallod? A számtalan kiváló Star Wars játék, ami 1991 és 2013 között jelent meg, vagy azok a point and click kalandjátékok, amiket 1986 és 2000 között szállítottak nekünk? Akárhogy is, bizonyára kedves emlékeid vannak, és te is örömmel gondolsz vissza a '80-as és '90-es évek egyik legtermékenyebb fejlesztőcsapatára és kiadójára, mely számos műfajt mentett meg, és másokban is maradandót alkotott. Most, hogy létrejött a Lucasfilm Games, és megtudtuk, hogy a Bethesda Indiana Jones, a Ubisoft pedig Star Wars játékot készít, úgy gondoltuk, itt az ideje visszatekinteni a LucasArts múltjára. 

Hirdetés

Star Wars játékot kellene csinálni... majd egyszer

A LucasArts eredetileg a Lucasfilm Computer Division részeként jött létre, miután George Lucas kitalálta, hogy a szórakoztatóipar más szegleteit is meghódítja - bár egyes beszámolók alapján inkább azért alapította meg, hogy ne kelljen túl sokat adóznia a Star Wars és Indiana Jones franchise-ok hatalmas bevételei után. Ez a csapat két részből állt: a videojátékos feléből lett a Lucasfilm Games, a grafikákkal foglalkozó fele pedig később a Pixarrá alakult át.

Bár kézenfekvő lett volna, hogy Star Wars játékok fejlesztésébe fogjanak, a jogok akkor épp az Atarinál voltak, ezért rákényszerültek arra, hogy eredeti ötleteket valósítsanak meg - a kalandjátékokról ismert Ron Gilbert szerint ha nincs ez a megkötés, valószínűleg eszükbe sem jut, hogy bármi olyat csináljanak, ami nem Star Wars. 1984-ben megszületett a 8-bites Atari gépekre írt Ballblazer, egy futurisztikus sportjáték, melyben egy lebegő labdát kellett az ellenfél kapujába juttatni. A korabeli magazinok lenyűgözőnek nevezték a grafikáját, kiváló értékeléseket kapott a maga idejében.

A csapat együttműködött az Atari mellett az Activisionnel és az Electronic Arts-szal is, készítettek néhány katonai szimulátort és egyéb érdekességet, köztük a Habitat című, kezdetleges, de forradalmi módon grafikus alapú online szerepjátékkal, viszont első, teljesen saját fejlesztésű és kiadású játékuk, a Maniac Mansion csak 1987-ben jelent meg. Egyébként nem ez volt a csapat első kalandjátéka, hanem a Labirintus film alapján készült Labyrinth, de azzal csak óvatosan kezdtek ismerkedni a területtel.

Ron Gilbert és Gary Winnick alkotása egy point-and-click kalandjáték volt, mely egyedi humorával a B-kategóriás filmeket idézte meg. A SCUMM nyelvet használta, amit aztán számos további kalandjátéknál alkalmaztak, köztük a Zak MacKracken and the Alien Mindbendersszel, valamint az Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag adaptációjával. A műfajra hamar rákaptak a játékosok, a Loom és a The Secret of the Monkey Island a zsáner egyik legjobban megbecsült fejlesztőcsapatává tették a LucasArtst, mely számára ekkor egyértelmű volt, hogy ezt az utat kell követnie. 

A 3D megölte a point and click kalandjátékokat

A '90-es évek elején olyan klasszikusok születtek, mint a Day of the Tentacle, a Sam & Max, a Full Throttle és a The Dig, valamint folytatódott a Monkey Island és jött még Indiana Jones játék is. Az idő előrehaladtával egyre érezhetőbb volt, hogy csökken az érdeklődés a kalandjátékok iránt, amiben az iparág fejlődése is közrejátszott: amikor a PC-s videokártyák, valamint a PlayStation, a Sega Saturn és a Nintendo 64 már gyönyörű 3D-s grafikát voltak képesek megjeleníteni, a játékosokat nem vonzották a 2D-s alkotások.

A LucasArts azért nem adta fel azonnal, a 2000-es évekhez közeledve kiadta még a szintén klasszikusnak számító Grim Fandangót és a negyedik Monkey Island játékot, de a Full Throttle és a Sam & Max folytatását már elkaszálta - utóbbi jogai eredetileg a franchise megteremtőjére, Steve Purcellre szálltak vissza, aki a LucasArts egykori, pont az említett projektek törlése után kivált dolgozóiból alakult Telltale Games-szel szövetkezett később.

Határ a messzi-messzi galaxis

A '90-es évek elején sikerült visszaszerezni a Star Wars jogokat, az egyedi ötletekre épülő kalandjátékok mellett szép sorban születtek különböző műfajú címek, kezdve az 1991-es, NES-es Star Wars-zal. A külsős és belsős fejlesztők nem fogták vissza magukat, tényleg mindenféle műfajban alkottak: a platformerek és az X-Wing és TIE Fighter széria űrszimulátorai mellé becsúszott például 1993-ban a Star Wars Chess című sakkjáték, 1995-ben a Doom népszerűségét meglovagoló Dark Forces FPS, 1996-ban a Nintendo 64 egyik nyitócímeként szolgáló Shadows of the Empire TPS, egy évvel később a verekedős Masters of Teräs Käsi, majd 1998-ban az RTS-ek műfaját erősítő Rebellion.

A listát sokáig folytathatnánk, hiszen volt olyan időszak, hogy évi két-három újdonság próbálta elcsábítani a rajongókat: a Baljós árnyakat 1999-ben például egy akciójáték és egy versenyjáték is kísérte. Külön említést érdemel még a Rebel Assault, ami komoly szerepet játszott abban, hogy a CD-ROM meghajtók gyorsan elterjedjenek (és mellesleg abban is, hogy a LucasArts ne menjen csődbe már a '90-es évek elején), valamint a Jedi Knight: Dark Forces II, amit a Voodoo videokártyák felhasználói új szinten élvezhettek.

Persze nem aratott mindegyik ugyanakkora sikert, ahogy az általában lenni szokott, ha valamit túlzásba visznek, viszont még akkor is bajban vagyunk, ha csak a jó Star Wars játékokat kell fejből felsorolnunk az elmúlt harminc évből. A The Phantom Menace például bizonyára kevesek top 10-ében szerepel, de ezt kompenzálandó a BioWare 2003-ban előállt minden idők egyik legjobb szerepjátékával, a Knights of the Old Republic-kal, 2005-ben a szintén fantasztikus Republic Commandóval, de ugyanebben az évben született meg a Traveller's Tales jövőjét meghatározó LEGO Star Wars, valamint a közönségkedvenc Battlefront II. Egy pillanatig sem volt érezhető, hogy a LucasArts megbicsaklana - még a kritikusok körében vegyes fogadtatású Star Wars: The Force Unleashed is kiválóan teljesített a kasszáknál.

Lehet mással próbálkozni, de minek?

Ugyan a LucasArts nem állt rá kizárólagosan a Star Wars játékokra, mégis ezek határozták meg a '90-es és 2000-es éveket a vállalat számára, és csak alkalmanként szúrtak be olyan, eredeti újdonságokat, mint az Outlaws, az Armed and Dangerous, a Secret Weapons Over Normandy, a Mercenaries vagy az Indiana Jones and the Emperor's Tomb. Volt egy olyan tervük 2002 környékén, hogy játékaik legalább fele nem a Star Wars-hoz fog kapcsolódni, de a legtöbb projektet a közönség nem ismerhette meg, amit meg igen, az nem bizonyult sikeresnek. Sok esetben a fejlesztést nem a LucasArts végezte, csak a kiadásban segített.

A cég 2009-ben látta jónak, hogy ismét megpróbálkozzon egy kalandjátékkal, méghozzá a Tales of Monkey Islanddel, amit épp a már említett Telltale rakott össze. A mérsékelt siker sajnos megerősítette, hogy a kalandjátékok műfajának leáldozott, és bár sokáig úgy tűnt, hogy a Telltale jól megél ezekből, a csapat feloszlatása után készült statisztikák szomorú képet festettek, a The Walking Dead kivételével semmi nem fogyott igazán jól.

A cég hanyatlása 2008 környékén indult meg, amikor a 2004 óta vezető pozíciót betöltő Jim Ward személyes okokra hivatkozva távozott. Az sem segített, hogy mind a Star Wars: The Force Unleashed II megjelenése előtt, mind azt követően elbocsátásokra került sor, és hiába érkeztek legendás fejlesztők más cégektől, viszonylag hamar távoztak is. Ebben az időszakban a LucasArts inkább kiadással foglalkozott, a stúdió utolsó saját fejlesztésű játékát, a Star Wars 1313-at idő előtt kaszálták. Bár a BioWare egy kimondottan jó MMORPG-t készített a The Old Republic képében (jobb és sikeresebb is lett, mint az ugyanebben a műfajban versenyző Star Wars Galaxies), utána már csak olyan, finoman szólva is érdekes alkotások érkeztek, mint a Kinect Star Wars, az Angry Birds Star Wars, vagy a mobilos Tiny Death Star. 

Nem sokkal azután, hogy 2012-ben a Disney felvásárolta a teljes Lucasfilmet, az új anyavállalat a divízió kiiktatása mellett döntött, csupán 10-en maradtak, akik licencekkel foglalkoztak. 2013-ban az Electronic Arts szerezte meg a Star Wars játékok kiadásának jogait a következő tíz évre, ennek köszönhetően kaptunk két, vegyes fogadtatású Battlefrontot, a Star Wars Jedi: Fallen Ordert, a Star Wars Squadronst, valamint számos mobiljátékot.

Úgy tűnik, hogy most, a Lucasfilm Games megalapítását követően felpörögnek az események, és az EA mellett a Ubisoft, valamint a Microsoft ernyője alá tartozó Bethesda is alkot a franchise felhasználásával. Mi már alig várjuk, hogy megtudjuk, mi lesz ennek a vége, és jön-e egy újabb aranykor, amiben egymást érik a jobbnál jobb Star Wars játékok - határozottan ebben reménykedünk.

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)

Gyorsolvasása a cikknek

Az oldal további hírei...

Last ten...
Gamestar

Mi vár az Elden Ring játékosaira a Shadow of the Erdtree után?
Egyelőre annak is örülünk, ha megérkezik végre az Elden Ring DLC-je, de Hidetaka Miyazaki, a FromSoftware feje már a jövőről is ...

Két kiváló játéktervező összeállt egy kétfős A Gyűrűk Ura játék megalkotásához, ami még az év legjobbja is lehet
A Gyűrűk Ura: Párbaj Középföldéért ráadásul Vincent Dutrait rajzaival jelenik ...

Magyar fejlesztésű játékot ad ingyen az Epic Games hamarosan
Jövő héten bárki költségek nélkül behúzhatja majd az elmúlt évek egyik legegyedibb magyar ...

60 éves lett a világ egyik legfontosabb programozási nyelve, ami egy magyar nevéhez fűződik
Lassan eléri a nyugdíjkorhatárt a programozási nyelv, amely generációkat vezetett be a ...

Star Wars napra készülve nyeste le a játékok árait a Steam
Legyen szó a régmúlt klasszikusairól vagy az újabb megjelenésekről, most minden Star Wars játékot akciósan markolhatsz ...

TikTokon fenyegetőzött terrortámadással egy 15 éves érdi fiú, elvitte a TEK
Állítólag a 2019-es chirstchurchi terrorcselekmény mintájára akart egy mecsetben támadást ...

Ilyen lenne a GTA VI Franklinnel, Trevorral és Michaellel a főszerepben
Tökéletesen sikerült beilleszteni őket a Grand Theft Auto VI ...

Majdhogynem ingyen tolhatod az egyik legjobb játékot, amin a Rockstar logója szerepel
Több szempontból is egyedülálló a Team Bondi kiválósága, az L.A. ...

Nem megy a VPN-ed? A Microsoft a ludas
Óriásit bakiztak redmondban, a Windows legutóbbi frissítése kinyírta a VPN ...


÷A legfrissebb hírek a főoldalon: kattints ide!

÷További mai Pc-s játék hírek...

÷Még több Gamestar...

hozzászólás

a Star Wars, kalandjátékok, masszív mélyrepülés - LucasArts történelem című hírek részlethez

HÍRSUMMA

1 


A hírekhez való hozzászóláshoz regisztráció szükséges! Regisztráció vagy Belépés
A regisztráció mindössze 1 perc. Cserébe saját profilod lesz, képet tölthetsz fel, és bármihez hozzászólhatsz!






További oldalaink: profHOUSE.hu ¤ profJOB.hu ¤ Süssünk-főzzünk.hu ¤ rPass.hu
©2007-2024(2010) HÍRSUMMA.info | Időjárás | Ipresszum | Adatvédelmi nyilatkozat | Honlaptérkép | Fórum | Sajtóközlemények beküldése
© designer & create by MAdMA