Népszava: A fizetése harmadát elvesztheti az az orvos, aki tanít is

2018.12.20. 15:16

Ha egy orvos egyszerre gyógyít és tanít, akkor jövedelmét a felsőoktatási bértábla szerint kell megállapítani. Ezt mondta ki a Kúria, a döntésről a Népszava számolt be.

Martos Renáta fogszakorvos (b) hallgatói körében, Debrecenben 2018. január 22-én
Martos Renáta fogszakorvos (b) hallgatói körében, Debrecenben 2018. január 22-én
Fotó: Oláh Tibor

A lap felidézi, hogy a szegedi egyetem orvosként is dolgozó oktatói fordultak munkaügyi bírósághoz, mert nem kapták meg a gyógyítás után járó pótlékokat. Első- és másodfokon még nekik adtak igazat, de az egyetem ezt nem fogadta el, és a Kúriához fordult.

A Kúria szerint az egyetemen például osztályvezető adjunktusként, docensként vagy professzorként dolgozók

„csak végzettségüket tekintve orvosok”,

mert oktatói, illetve tudományos kutatói munkára szól a kinevezésük. Ez alapján pedig nem is járnak nekik az ágazati pótlékok, ellentétben a klinikai szakorvos állásban foglalkoztatott kollégáikkal.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke súlyosnak és kétségbeejtőnek tartja a döntést. Mint mondta: az orvosi egyetemek a magyar egészségügyi rendszerben a progresszív ellátás csúcsintézményei. Ezeken a helyeken a legsúlyosabb és a legbonyolultabb betegségeket gyógyítják, szerinte azokat, akik ilyen helyen dolgoznak, kétszeres-háromszoros terhelés éri.